Žiť si na morskej MHD

Autor: Kristína Kováčiková | 14.5.2014 o 8:03 | Karma článku: 8,58 | Prečítané:  1192x

Plaviť sa lodnou MHD nie je len tak. Žijete si tam svoj život a popritom, celkom nedbalo, sa presúvate z jedného bodu do druhého, akoby cesta bola pridaná hodnota, niečo navyše. Úlomky životnej mozaiky si drobíte podľa mien trajektov, katamaránov, lodí. Lara, kurzy japončiny s barbom Josom, ktorý robil odpornú kávu. Zadar, spojené spacáky pred výťahom. Mate Balota, pozitívny tehotenský test. Premuda, vlnobitie, veci padajúce zo stolov, návrat z pôrodnice, ako má byť. Olea, hromadný presun cestujúcich na druhú stranu katamaránu, z dosahu môjho škriekajúceho potomstva.

Priliehavú melódiu motorov každej jednej identifikujete na diaľku. Viete, ako ktorá rozráža pred sebou vlny, keď sa blíži k vám, ako brzdí a priráža ku brehu.

Najkrajšie sú rána, tesne pred tým, ako na kostole odbije šesť hodín. Niekedy z tmy, inokedy spopod tieňov slnka, lenivo sa opierajúceho do ostrova naproti, si sviežo vchádza dnu Annamarija. Plesknutie lana na dlažbu, rýchle prechmaty, uviazaná. Posádka vysúva mostík, po jednom kráčajú ľudia dnu, plavíte sa tým životom s nimi. Vždy iný príbeh.

Najradšej sedím na červenom gauči, na ktorom susedka porodila pár rokov dozadu syna, míňajúc posledný cíp ostrova (a tak veľmi dúfala, že to stihne slušne do pôrodnice). Oproti je bar, pelinkovcu je dosť, nielen na lokálne vlnobitie. Vidíte každému do pohára alebo do očí.

„Áno, naozaj sú žlté," pozerá mi do mojich Zuza, krčmárka. Záchvat ustal, ale oči som neoklamala. „Máš žlčníkové kamene ako ja, sto po sto." Ešte niekoľkokrát poslušne zrolujem viečka dole, aby sa pohľadom na moju žltačku pokochali aj ostatní okoloidúci. Kým nás Annamarija vyhodí na breh, pol dediny vie, s akou diagnózou putujem do zadarskej nemocnice. Ultrazvuk už len doladí detaily.

Po niekoľkých týždňoch sa plavíme na ostrov, posadím sa opäť na červený gauč, prijímam audiencie, pojednávajúce o živote po operácii. Annamarija, žlčníkové kamene.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.


Už ste čítali?