Chlieb je zákon

Autor: Kristína Kováčiková | 27.4.2011 o 17:57 | Karma článku: 10,52 | Prečítané:  2135x

Po veľkonočných sviatkoch nie je v obchode ani gram droždia. Padlo za obeť uskrsnej pogači, povedala by som si za mladých liet. Vraj záležitosť myokardu, ktorá nesmie na sviatočnom stole chýbať. Pogača ma nikdy príliš nenadchýnala, citrónová kôra a ja nežijeme v harmónii. Ale dnes už viem, čo je zákon. Chlieb. Obyčajný chlieb. Bez chleba sa ani jahňa jesť nebude. Na Uskrsnu nedeľu si dal aj pekár voľno, tak si všetci piekli chlieb doma. Bez pekárničky, bez robota, bez mlieka, lebo že aby radšej deťom ostalo. Zmŕtvychvstanie s vôňou chleba, kiež by bol Uskrs každý deň.

1.jpg

Veľký piatok

 

Denisa som zastihla inflagranti v cudzej kuchyni, akurát zohrieval múku na šporáku. Prišiel jahňa hodiť na kôl, ale pani domáca si nakázali, nech najskôr zamiesi na chlieb. Tak preto tá múka na šporáku. Všetko musí byť teplé. Teplé znamená teplé, vysvetľuje mi Denis, ani studené, ani horúce, aby som kvások neubila. Hovorí mi, koľko presne treba kvasníc na kilo múky, ale kydá ich do rajničky s kúskom teplej vody ta naverímboha. Pocukrí, dá za hrsť múky, zakryje utierkou: „i to ti je to." Do múky sype soli, aj sa mi nezdá to množstvo, Denisovi sa zase nezdá, že Dijana má v soli mravcov. Múka, soľ, kvások, trochu vody a trochu oleja. Radšej maj na začiatku redšie cesto a pridaj si múku, ako naopak, hodí poznámku pod čiaru, „i to ti je to." Stôl sa kýve pod jeho rukami, ale čosi sa tam črtá. Dve hodiny necháš tak. Je na tebe, či z cesta stvoríš okrúhly bochník alebo francuz, ešte nechaj chvíľu podkysnúť a pečieš na 180°"oko pola sata i to ti je to."

Kolo obeda zvony zvonili, akoby zvonili prvý a poslednýkrát, jedným žeby stihli omšu roka, druhým aby nezabudli na Boží dar v trúbe. Oltár, posledné dni beznádejne prázdny, odrazu zavoňal. Aleluja, chcelo by to dodať. Až na tú miešačku bratov Moravákov, čo sem prišli na Veľkú noc arbajtovať. "Kam všichni jedou, kurňa," čudovali sa ako oní, keď konečne vypli mašinu. Večerná MHD akurát odchádzala celkom preplnená. Niekto má zmysel pre humor, že práve murárom treba po lopate vysvetliť, čo je to zboriť chrám a na tretí deň ho postaviť. Žiadna oblievačka, ani šibi-ribi. Pondelok je len taký sviatok bez veze. Tajomstvo je ukryté predsa v chlebe. I to ti je to.

 

2.jpg

Uskrsna (veľkonočná) nedeľa

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.


Už ste čítali?