Jadran, Balaton, Senecké jazerá: ťažká dilema

Autor: Kristína Kováčiková | 20.4.2011 o 12:32 | Karma článku: 12,16 | Prečítané:  3718x

Zletnieva sa, súdiac podľa tučnejšej poštovej schránky. Nás ešte hrejú radiátory, Janík nám v rámci hry so zapínačmi dopraje aj saunové teploty. Možno preto sa chce potom vonku schladiť v prvej mláke. Nie aby počkal do leta, je ako hotentót. Zvádzam s ním zakaždým triedny boj, aby s topánkou nespadla do mora noha, iné končatiny, trup a hlava. Kým je na pobreží dosť šutrov, šišiek a špakov, nema šanse, že by sa nudil. Ak ho ustriežim bez toho, že sa mi rozbije na kúsky po skalách, potom nema problema. Viem, vy máte o dovolenkovom režime iné predstavy. Píšete mi o piesočných plážach rovno pod apartmánom, lebo decko chcete vybaviť lopatkou a seba svätým pokojom. O takých deťoch ja nič neviem. A o plážach?

Jednu úžasnícku piesočnú poznám, hen tu za rohom. Na Long Islande. Chorvátsky ekvivalent: Dugi otok. Po slovensky Dlhý ostrov. Je fakt dlhý v porovnaní s touto vetou. Možno ste sa plavili okolo jeho južného cípu, keď ste chceli vidieť Kornati. Ale nepamätáte si, veď kto kedy videl Kornati triezvy. Ak som dostatočne odviedla vašu pozornosť, pláž je na úplne opačnom konci. Na severe. Volá sa že Sakarun. Naťukajte si do vyhľadávača. Vyhodí vám to mierku mapy aj Konštantína Porfyrogeneta. Rovnako dôležité, ako prečo je Dugi otok dlhý. Fotky sa vám budú zdať úplné úchvatné, dych vyrážajúce, možno do piatich minút začnete fibrilovať. Náš známy vraj videl takéto modré, že až zelené more iba na Cancúne. Netrápte sa, ani ja neviem, kde to je.

 

1.jpg

Sakarun (Saharun)

 

Inak, vedeli ste, že aj na Sakarune čapujú pivo? Tak už viete. Je tam také foaje, dizajnovo korešpondujúce s hawajskou tematikou, v ktorom môžete platiť normálne mokrými peniazmi. Iné ako mokré peniaze totiž nemáte, keď sa doplavíte na Sakarun zvonka, z talianskej strany. Bójky žiaden čln k pláži nepustia. Sú veľmi ďaleko od brehu a kto nepozná pomery na Sakarune, zľakne sa, že bez Pamely v červených plavkách k pivu nedopláva. Ale aké prekvapkanie ho čaká, keď už sto metrov od brehu stojí na vlastných. Plytká voda vhodná aj na brejkdens. Žiaden rúž na pery, aby ste prekričali otužilú fialovú, more je v tejto zátoke záhadne teplejšie. Už len zistiť, prečo je na pláži širokej ako môj zadok po zime, tak obscénne pusto proti Maledivám. A to tam chodieva z jednej dedinky na ostrove taký istý vláčik, ako po Bratislave čo vyváža nemecky hovoriacich turistov. Inak povedané, nemusíte brať ohľad na promile.

 

3.jpg

Long Island, severná strana


4.jpg

Apartmánový maják Veli rat, Long Island

 

Ja viem, možno presne toto by ste chceli. Deti zahrabané po krk v piesku. A vy si spievate pod slnečníkom "vidím zemi zaslíbenou orosenou pivní pěnou." Len ten apartmán, z ktorého by ste si skočili rybičku z terasy tam chýba. Nechce sa vám každý deň dochádzať za morom s nafukovačkami, nervóznymi deťmi a odutou polovičkou, ktorá si nemá kde po ceste kúpiť kabelku. Ďalšia vec, povedzme si ktorej paštike robia presuny dobre, májka ani bôčiková by nemali ísť s nami po svojich. Chcete síce intimitu, aj sa vám pozdáva robinsonovská predstava, ale odtál-potál. Určite nie za tú cenu, že vystrieľate rodinu skôr, než dorazíte do raja. Veď kto by aj spravil psychotesty na zbrojný preukaz po iks-hodinovej ceste autom s uškriekaným deckom. Drvivá väčšina skrytých romantikov, grinpisákov a citlivých pováh končí zhruba pre tieto dôvody na pevnine. Alebo odpadne cestou že Balaton, prípadne zvolí menej náročnejšiu alternatívu že Senecké jazerá. Každý máme o dovolenkovom režime nejaké predstavy. Jadran, Balaton, Senecké jazerá, ťažká dilema. K tým plážam som teda len toľko chcela, že my máme na pobreží dosť šutrov, šišiek a špakov.

 

2.jpg

Jano na Sakarune

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.


Už ste čítali?